Wrzesień 8, 2017

Biblioteka Cyfrowa

Jakiś czas temu wpadłem na taki pomysł żeby stworzyć cyfrową bibliotekę.

Jak to się narodziło? Otóż pomyślałem, że skoro istnieją biblioteki, klasyczne i darmowe wypożyczanie książek jest w porządku, to dlaczego np. wypożyczanie ich w sieci już nie? Jak wiemy umieszczanie książek online jest nie zgodne z prawem jeżeli nie jesteśmy autorem, albo nie posiadamy prawa do tego. Czyli jest to po prostu nie legalne. Nie sądzisz, że czas to zmienić?

Oto co po przemyśleniu do mnie dotarło:

  1. Jeżeli stworzylibyśmy razem bibliotekę prywatną tak, żeby wynajem książek była zgodna z prawem, to czy były by osoby chętne z niej korzystać?
  2. Jak pokrywać koszt utrzymania i rozwoju takiej biblioteki cyfrowej, bo w końcu zakup kopii książek, serwery, pisanie kodu źrodłowego aplikacji i strony WWW oraz wsparcie techniczne to minimum żeby to działało, prawda?
  3. Czy dałoby się zrobić tak żeby wynajem był faktycznie darmowy?

A oto co mi przyszło na myśl jako odpowiedzi:

  1. Jest wiele osób czytających książki, a ceny samych książek są nie małe i często okazuje się, że za sto złotych można kupić jedną, bądź dwie książki. Prawda? A do tego potem taka książka leży na pułce i próbując ją sprzedać wiele tracimy, prawda?
  2. Myślę, że możemy zacząć od darmowego konta jak i kilku typów płatnych kont. Np. darmowe konto może zezwalać na wypożyczenie tylko 1 książki naraz, oraz buforowanie czytania tylko do 5u/10u kartek. Czyli jeżeli chcemy przeczytać kolejne 5/10 kartek, to musimy już zakończyć te stare i np. na ostatniej stronie będzie: Pobierz kolejne 5, czy 10. Drugie członkostwo będzie np. za 10, czy 20zł co miesiąc, albo z góry na rok. To da już możliwość do 2 książek i np. do 30/50 kartek buforowanie. Ostatnie członkostwo np. za 39.99zł/miesiąc i daje możliwość do znowu większej ilości książek i do zbuforowania np. 50% całości. W zależności od potrzeb można to zmieniać na dopasowane do naszych potrzeb. Można też zrobić małą kwotę za zapisanie, taką bardziej symboliczną niż łapczywą. Zawsze to pozwoli np. zdobywać środki na zakup nowych książek, bo nie możemy posiadając licencję na 1ą, a wynajmować wielu osobom z tego co się orientuję.
  3. Jak opisałem wyżej, jeżeli będziemy my których stać na opłaty pokrywali koszty utrzymania, to dlaczego nie zrobić ograniczonej liczby aktywnych kont darmowych? Będzie to widać po obciążeniu serwerów jak i wsparcia technicznego jeżeli będzie w ogóle takowe konieczne.

Cała idea nie polega na tym żeby na tym zarabiać kokosy, tylko na to żeby pomóc tym których na to nie stać, albo chcą mieć dostęp do szerkokiego asortymentu za niską cenę. Ja nadal chcę żyć z Forex’a, ale jeżeli mogę stworzyć taki projekt, to wydaje mi się, że może się on przyjąć. Co Ty o tym sądzisz? Jeżeli możesz to zostaw wiadomość na naszym czacie po prawej stronie na dole. Jak klikniesz na zielonkawe mrugające kółeczko, to pojawi się lista i kliknij tam: Live Chat. Jest to trzecia ikonka od góry. Jeżeli sobie tego życzysz możesz zostawić swoje dane kontaktowe, nie będą one wykorzystane do niczego więcej jak wyłącznie do kontaktu z Tobą w Twoim temacie zainteresowania. Przetrzymywanie danych osobowych według prawa Polskiego bez Twojej zgody jest zabronione!

A początkowe zbieranie środków myślę, że da radę za pomocą Crowdfunding’u, czyli Finansowania Społecznościowego. To tak przy okazji 😉 .